Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna symbolizująca Boga Morza z trójzębem w dłoni od chwili swojego powstania w 1633 roku jest symbolem Gdańska. To przed nią fotografują się turyści z całego świata ujmując w tle majestatyczny Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta i Drogę Królewską. Jej pomysłodawcą był ówczesny burmistrz miasta Bartłomiej Schaachman, który pomysłem chciał podkreślić morski charakter miasta. Autorem fontanny był Abraham van den Blocke. To on zadecydował by Neptun z pochyloną głową stał zwrócony przodem do kamienic w których mieszkali królowie polscy podczas wizyt w Gdańsku. Rzeźba została wykonana z brązu w Augsburgu i ważyła 650 kg.

Neptun stał na straży Gdańska nieprzerwanie do II Wojny Światowej, kiedy to został zdementowany i wywieziony z Gdańska. Na swoje miejsce powrócił w 1954 roku. Ostatni remont Fontann polegający na zamontowaniu nowego oświetlenia miał miejsce przed mistrzostwami EURO 2012r.

Z Fontanną Neptuna wiąże się legenda nawiązująca do najsłynniejszego gdańskiego trunku jakim jest ziołowa nalewka Goldwasser. Mówi ona, że Neptun widząc ludzi wrzucających pieniądze do fontanny bardzo się zdenerwował, uderzył trójzębem w wodę i tym samy rozbił monety w płatki złota, które od tej pory są tajemniczym składnikiem gdańskiego likieru.