pl enderuno
665 588 888 soleil@soleil-sopot.pl

Ratusz Głównego Miasta

Ratusz Głównego Miasta to drugi po Bazylice Mariackiej budynek górujący nad Gdańską Starówką. Jest on usytuowany na zbiegu ulic Długiej i Kramarskiej. Jest to jeden z najpiękniejszych obiektów przy Drodze Królewskiej.

Jak sama nazwa wskazuje jest to, a raczej przez wieki była to siedziba władz miasta.

Pierwszy parterowy budynek pełniący funkcje ratusza powstał pod koniec XIII w. Najstarsze elementy obecnego ratusza pochodzą z la 1327-36. Przez lata, a nawet wieki ratusz rozrastał się w raz z Gdańskiem które jako miasto portowe z roku na rok zyskiwało na znaczeniu. W połowie XVI w ratuszu wybuchł pożar , który mocno zniszczył budynek. Zdecydowano wówczas , że nowy gmach zostanie odbudowany w stylu renesansowym, a w nowym hełmie wierzy zostanie zainstalowany zespół 14 dzwonów. Ratusz siedzibą władz miasta był do 1921r roku.

Największych zniszczeń Ratusz doznał w 1945 roku. Spaleniu uległy wieża i drewniane stropy, mury ucierpiały od pocisków i bomb. Budynek był w opłakanym stanie i pierwotnie zdecydowano się na jego rozbiórkę. Ostatecznie najznamienitsi gdańscy konserwatorzy podjęli się odbudowy ratusza. Była to długa i żmudna praca, której efektem było przekazanie ratusza Muzeum Historii Miasta Gdańska co nastąpiło 2 kwietnia 1970 roku.

Ratusz jest jednym z najpopularniejszych zabytków w Gdańsku. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest pięćdziesięciometrowa galeria widokowa z której latem można podziwiać widok całego miasta.

Fontanna NeptunaNastępny  

Formularz kontaktowy

Copyright © 2018-2024 Apartamenty Soleil w Gdańsku - Polityka prywatności