Panienka z okienka

Panienka z okienka

Panienka z okienka to jedna z wielu atrakcji w Gdańsku. Stała się ona już ikoną tego miasta i codziennie – od pierwszego maja do pierwszego października – spogląda na spacerowiczów, którzy odwiedzają Długi Targ. Panienka ukazuje się w godzinach o trzynastej, piętnastej oraz siedemnastej w szczytowym kamienicy Nowy Dom Ławy.

Postać rodem z powieści historycznej

Panienka z okienka spoglądająca na gdańszczan stała się ikoną i nawiązuje do fikcyjnej postaci mieszkanki tego miasta stworzonej przez Jadwigę Łuszczewską w powieści historycznej o takim samym tytule. Powieść ta powstała w 1893 roku pod zaborem rosyjskim. Początkowo była skierowana do młodzieży, jednak – wraz z upływem lat i wzrostem popularności – chętnie sięgali po nią Polacy w każdym wieku.

Akcja „Panienki z okienka” toczy się w Gdańsku, w siedemnastym wieku. Główna fabuła jest oparta o dzieje miłości marynarza królewskiej floty wojennej względem urokliwej Hedwigi – uratowanej z tureckiej niewoli i wychowywanej przez rodowitego gdańszczanina, a zarazem rzemieślnika. Tytułowa bohaterka często wyglądała bowiem przez okno kamienicy nazywanej „Bursztynowym Domem”. W oparciu o powieść, w 1959 roku powstała również jej adaptacja teatralna, a pięć lat później – filmowa.

Ikona Gdańska

Panienka z okienka przez ostatnie lata jest wykorzystywana jako oficjalna promocja Gdańska, dlatego też stała się ona ikoną miasta. Co roku – przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – organizowany jest casting, w którym mogą brać wszystkie gdańszczanki w wieku od osiemnastego do dwudziestego trzeciego roku życia. Zwyciężczyni ma zaszczyt reprezentować miasto w najważniejszych uroczystościach miejskich, a także w sezonie letnim przechadzać się po ulicy Długiej.

Panienka z okienka to bardzo duża atrakcja turystyczna, która jest również częścią mechanizmu zamontowanego w szczytowym oknie Nowego Domu Ławy. Jej figura została zaprojektowana przez Ewę Topolan, zaś twórcą był Tadeusz Nowosielski. Atrakcja ta jest uruchamiana każdego dnia od maja do września, a sama panienka pojawia się w oknie trzy razy dziennie o stałych porach.

Przykład piękna

Słynna powieść „Panienka z okienka” powstała tuż po podróży dwudziestoczteroletniej wówczas Jadwigi Łuszczewskiej. W 1858 roku „Deotyma” wybrała się wraz z rodzicami w rejs Wisłą aż do słynnego nadmorskiego miasta. Młoda pisarka była tak zafascynowana historią oraz pięknem Gdańska, że postanowiła przedstawić własną perspektywę właśnie w powieści, która do dziś jest chętnie czytana zarówno przez młodszych, jak i starszych.

Panienka z okienka oraz kamienia o nazwie „Bursztynowy Dom” miały być przykładem niesamowitej magii Gdańska, a sama Łuszczewska w sposób bardzo sugestywny opisała koloryt miasta. Wielu wierzyło, że słynna, historyczna już kamienia i bohaterka Hedwiga istnieją naprawdę. Wielu Polaków przyjeżdżało specjalnie do Gdańska, aby odnaleźć Bursztynowy Dom oraz słynne, okrągłe, małe okienko. Niestety, na próżno. Władze miasta, zainspirowani powieścią i poszukiwaniami turystów, postanowili zrealizować pomysł i pomóc panience zaistnieć. Tak właśnie powstała Hedwiga, która dziś spogląda na Długi Targ i bacznie obserwuje przechodniów – zarówno tych stałych, rodowitych gdańszczan, jak też i zauroczonych pięknem Gdańska turystów.

Prosta droga – z domu do panienki

Warto napomnieć, że panienka z okienka, a właściwie Długi Targ znajduje się nieopodal apartamentów Soleil. Mieszkania są położone na Starym Mieście, w związku z czym można nie tylko wyjść na spacer ulicą Długą, ale również i w wolnej chwili podziwiać panienkę z Nowego Domu Ławy.

Ze względu na atrakcyjną lokalizację, a także – między innymi – panienkę z okienka, warto bliżej zapoznać się z ofertą apartamentów Soleil. Są one bowiem doskonałym miejscem na spędzenie wczasów w Gdańsku. Luksusowe mieszkania można wynająć przez cały rok.

Miasto magii i piękna

Gdańsk powinien odwiedzić każdy. Jest to bowiem miasto przepełnione nie tylko pięknem, ale i niespotykaną magią. Wśród licznych zabytków, pomników oraz kolorowych kamienic można odnaleźć własne miejsce i kąt. Nic dziwnego, bowiem początki Gdańska sięgają roku 980. To właśnie tutaj, w 997 roku, przed świętami Wielkiej Nocy pojawił się czeski biskup, misjonarz Wojciech. Jego pobyt nie był długi, bowiem krótko po przyjeździe zginął z rąk pogańskich Prusów, a jego biografię opisał benedyktyński mnich – Jan Kanapariusz z klasztoru na Awentynie. Zapisał on słynne słowa odnoszące się do Gdańska „urbs Gydannyzc”. To również w tym mieście święty Wojciech ochrzcił dużą liczbę nawróconych chrześcijan. Co więcej – była to pierwsza wówczas wzmianka na temat grodu nad Motławą.

Sama historia Gdańska jest bardzo bogata. Miasto to zapisało się na kartach historii między innymi za sprawą „rzezi Gdańska” z 1308 roku, jak też i II wojny światowej oraz „gdańskiego sierpnia z 1980 roku.

Gród nad Motławą wielokrotnie był upamiętniany w licznych powieściach historycznych. Oprócz „Panienki z okienka”, Gdańsk pojawia się w „Gdańskich wspomnieniach młodości” Joanny Schpenhauer i „Młodości niemieckiej dziewczyny w Polsce”, Brigitte Wehrmeyer-Janc.